Hakkımda

Sen nasılsan hayat da öyledir…

Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. Marmara Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı Uluslararası İşletmecilik Bölümü’nde yüksek lisans yaptım. Lisansta “1960 – 1974 arasında Kıbrıs Sorunu” yüksek lisansta ise “Medya sektöründe yabancı yatırımlar” konularında tez yazdım. AB Genel Sekreterliği Ekonomik İşler Daire Başkanlığında bir dönem staj yaptım.

Boğaziçi üniversitesinde Uluslararası Basın Enstitüsü Derneği’nin düzenlediği eğitimlere katılmaya hak kazandım ve gazetecilik sertifikasını aldım. BBC’nin “News Story” eğitimine katıldım.

Meslek hayatıma 1999’da, öğrencilik yıllarımda, Sakarya’da, yerel bir televizyonda editör/spiker olarak başladım. Ulusal medyada Flash TV – NTV – Kanal 24’te muhabirlik deneyiminin yanı sıra Kanal 24’te haber spikerliği ve Kanal7 (Haber 7) de ekonomi ve haber programları hazırlayıp sundum.

Eylül 2009’da Habertürk TV’ye transfer oldum. Habertürk’te Piyasaların ve reel ekonominin konuşulduğu Analiz Sentez” ve “Ekonomide Görünüm” programları ile Türkiye’nin önde gelen şirket sahiplerinin ve yöneticilerinin bilgi ve deneyimlerini paylaştığı  “Sektör Dosyası” isimli  ekonomi programlarını hazırlayıp sundum.

2011’de Ekonomi’den, sıcak habere geçiş yaptım. Habertürk’te günün her kuşağında gelişmeleri izleyicilerle paylaştım. 15 temmuz darbe girişimi, gezi parkı eylemleri, genel ve yerel seçim yayınları gibi tarihte önemli yer tutan olayları sıcağı sıcağına izleyicilere aktardım. “Gün Başlıyor” “Güne Bakış” “Gün Ortası” “Akşam Haberleri” ile “Ana Haber Bültenlerini sundum. Enine Boyuna tartışma programında haftaya damga vuran gelişmeleri konuklarla değerlendirdim.

Aralık 2018’de Bloomberg HT’ye transfer oldum. Bir yil boyunca haftaiçi hergün 17.00 – 19.00 saatleri arasında “Kapanışa Doğru” ve “Günden Kalanlar” programlarini hazirlayip sundum. Aynı zamanda Bloomberg HT radyoda öğle kuşağında Buse’den Renkler adinda keyifli bir rsohbet programı yaptim.

2020 itibariyla Stratejik Advisory Services (SAS) sirketinde stratejik iletisim ve kamu diplomasisi alaninda yonetici ortak olarak gorev yapmaktayim. Youtube üzerinden BuseHakanTV ‘de ekonomi- politik  içerikli yayınlara devam ediyorum. Dünya Gazetesinin Haftasonu yayımlanan “Hafta” dergisi için alanında uzman önemli isimlerle   röportajlar yapıyorum.

Akademik dünyada ise; üniversitelerde “Program Yapım ve Yönetimi” ile “Televizyon Haberciliği” derslerinde sektöre yeni gireceklere bilgi ve deneyimlerimi aktarıyorum. Öğrenci ve iş dünyasının profesyonellerine mesleki eğitimler veriyorum. Ayrıca, ulusal ve uluslararası toplantılarda moderatörlük, açılış ve galalarda sunuculuk yapıyorum. Hakan Akbaş ile evliyim. 1 erkek 3 kız çocuğumuz var.